Krótko o identyfikacji wizualnej

Identyfikacja wizualna to bardzo ważny aspekt wizerunku, jaki kreujemy w sieci. Powinna być spójna zarówno w sieci jak i offline.

Na identyfikację wizualną składają się m.in.:

  • logo,
  • kolorystyka,
  • krój pisma,
  • wygląd budynku, wystrój wnętrz,
  • wygląd produktów i ich opakowań,
  • szata graficzna materiałów promocyjnych.

Na podstawie naszej IW tworzymy takie materiały, jak papier firmowy, koperty, dokumenty handlowe, rachunki, faktury, prezentacje, materiały PR-owe, identyfikatory i ubiór pracowników, wizytówki i wiele innych.

Kolory

Już dawno udowodniono, że kolory wywołują u nas określone emocje. Ich wybór zależeć powinien więc od tego, jaki efekt chcemy wywołać u odbiorcy. Kolorystyka jest, zaraz po logo i nazwie, najważniejszą metodą identyfikacji firmy - ich konsekwentne stosowanie pomaga budować markę. Z Facebookiem od razu kojarzymy kolor niebieski, a z Coca-colą czerwony. Pamiętajmy również o tym, że zestawienie koloru z wybranym przez nas fontem często decyduje o czytelności tego ostatniego.

Pamiętajmy, że wybrane przez nas barwy będą funkcjonować w obrębie całej naszej identyfikacji - będziemy je umieszczać na wszystkich naszych materiałach, poczynając od strony internetowej, na firmowych samochodach kończąc.

Logo i krój pisma

Celowo piszę o logo w drugiej kolejności. Logo będzie się składać właśnie z barw, które wybraliśmy. Będą one stanowić bazę do jego wykonania, ale nie oznacza to, że wszystkie muszą zostać w nim użyte. Przykładowo - możemy użyć kontrastujących barw, i jedną z nich stosować jako tło do naszego logo.

Jak widać powyżej, mimo, że w naszym color-code stosujemy więcej kolorów, w naszym logo zostały zastosowane tylko trzy z nich. Nasze logo zawiera również naszą nazwę. Spotykane są różne podejścia - stosuje się zestaw logotyp i nazwa bądź sam logotyp zawiera już nazwę.

Zmiany IW

Dobra identyfikacja wizualna to nie łatwe osiągnięcie. Warto powierzyć jej przygotowanie profesjonalistom. Wielokrotnie przecież spotykamy się z przypadkami, które straszą nas, jak tylko na nie spojrzymy - ile widzieliśmy firm, które nazywają się imieniem właściciela z dopiskiem pol czy ex. Ile widzieliśmy haseł reklamowych, które zupełnie nie pasowały do tego, czym jest dane przedsiębiorstwo. A rebranding jest procesem kosztownym i nie zawsze wychodzi - przez długi czas nasi klienci będą pamiętać nas sprzed zmian.

Warto patrzeć na większych, bardziej doświadczonych. Wielu z nich ma ściśle określone zasady co do umieszczania logo, wytyczne co do umiejscowienia bannerów i materiałów reklamowych. Weźmy chociażby przykład firm budowlanych - przechodząc obok placu budowy od razu wiemy, jaka firma tam pracuje. Ubiór pracowników jest bardzo często dopasowany do pozostałych elementów IW.

Podsumowanie

Podsumowując - dobra identyfikacja wizualna to taka, dzięki której od razu wiemy, o jaką firmę chodzi. Jej przygotowanie to ciężki i złożony proces, jednak odpowiednie jego przeprowadzenie często przynosi wymierne korzyści. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze możemy się skonsultować lub zlecić jej przygotowanie zewnętrznej firmie.

W DH Corp.  mamy wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu identyfikacji wizualnej - od projektów logo zaczynając. Możemy Ci w tym pomóc - wystarczy, że się z nami skontaktujesz.

To nasz wpis z serii Biznes w Sieci. Już wkrótce pojawią się kolejne! Aby być na bieżąco, polub nas na Facebooku!
Tagi: biznes_w_sieci identyfikacja_wizualna logo
comments powered by Disqus